Každé srdce má své jméno

Účast a úspěch v celostátní výtvarné soutěži.

I žáci naší školy se zúčastnili celostátní výtvarné soutěže ,, Každé srdce má své jméno"  - pokus o rekord vytvořit co nejdelší řetěz spojený z jednotlivých srdcí z nejvíce míst v České republice, kterou vyhlásila a zorganizovala ZŠ Ježov.

Celému projektu jsme se věnovali v hodinách VV po dobu dvou měsíců. Vyhlašovatel zadal určitá pravidla soutěže. Žáci pracovali ve skupinkách. Nejtěžší bylo vymyslet a domluvit se, co na srdíčku z kartonu či lepenky o rozměrech 1m x 1m bude vyobrazeno. Téma na zpracování bylo přívětivé ,,Svět kolem nás" (minulost, přítomnost, budoucnost). Pro tvorbu srdcí si žáci mohli vybrat jednu z výtvarných technik - kresbu, malbu, koláž nebo grafiku. Některé žáky více oslovilo téma covidu, jiní zase malovali něco z minulosti, po čem se jim stýskalo, jak a s kým trávili svůj čas, další nezapomněli poděkovat záchranným složkám za péči a pomoc v této nelehké době, mezi náměty se dostala i smutná situace na Ukrajině.

Krásným zakončením našeho školního projektu před odvozem srdcí do Ježova byl nápad vytvořit "Happening". Za krásného počasí žáci vynesli srdce ze školy a položili je na trávu na hřišti před školou do tvaru srdce. Všichni (vedení školy, učitelé, žáci) jsme si hodinu hráli, tvořili na hřišti před školou ze srdcí několik obrazců. Celá akce byla nahrávána dronem, za krásnou fotodokumentaci a video děkujeme manželům Osičkovým.

Na začátku května nám bylo oznámeno vyhodnocení soutěže. V kategorii starších žáků porota ocenila ,,zlatem" teenagery z naší základní školy. Vítězné srdcem pod názvem ,,Srdce smrti" vytvořili žáci 8. třídy: Patricie M., Michaela P. a Jiří B. Citace žáků: Naše srdce znázorňuje anděla strážného, který spolu s mrtvými odchází ze světa. Vedle anděla jsou zobrazeny známé osobnosti, které zemřely během pandemie covidu, a nemohly mít takové poslední rozloučení, jaké by se patřilo... ". Našim žákům vítězného srdce byly 24. května předány diplomy a věcné ceny ve škole v Ježově. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy.

Opravdu se v tento den ZŠ Ježov zapsala do České knihy rekordů. Na ježovském hřišti a oválu kolem něj leželo 863 srdcí. Pomohli mu k tomu žáci z 58 škol z celé České republiky. Naše škola přispěla do řetězce právě 124 srdci = 124 metry. Řetěz srdcí organizátoři přesunou v září do Prahy, kde bude k vidění v prostorách vybrané historické zahrady v rámci českého předsednictví Evropské unie.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem do tohoto projektu zapojili.

Mgr. Markéta Labudová