Přejít k hlavnímu obsahu

Laboratorní cvičení s deváťáky

Zábava s karboxylovými kyselinami.

V průběhu minulého týdne se deváťáci zúčastnili poutavého laboratorního cvičení zaměřeného na karboxylové kyseliny. Program byl pečlivě připraven tak, aby nejen rozšířil jejich znalosti o těchto chemických látkách, ale také je bavil a inspiroval.

Prvním experimentem bylo odstranění usazenin vodního kamene z konvice pomocí kyseliny octové. Žáci se dozvěděli, že kyselina octová, běžně dostupná v domácnostech jako ocet, je účinným prostředkem proti vodnímu kameni. S nadšením pozorovali, jak usazeniny mizí, když přidali ocet do konvice a nechali ho působit. Tento experiment jim poskytl praktický návod, jak řešit běžné domácí problémy.

Dalším pokusem byla "ovocná sopka". Jednalo se o zábavný způsob, jak demonstrovat reakci kyseliny s bází. Žáci použili kyselinu citronovou (obsaženou v citronové šťávě) a jedlou sodu, aby vytvořili pěnivou erupci, připomínající výbuch sopky. Aby měla sopka hezčí barvu a ulahodila oku, přidali žáci do pokusu i potravinářské barvivo. Tento vizuálně atraktivní experiment jim umožnil lépe pochopit principy chemických reakcí a uvolňování oxidu uhličitého.

Po vzrušujícím výbuchu sopky se žáci pustili do výroby domácí limonády. Smícháním vody, cukru, kyseliny citronové, jedlé sody a potravinářského barviva si připravili osvěžující nápoj, který mohli ochutnat. Tento jednoduchý, ale chutný experiment ukázal, jak se kyseliny používají v potravinářství a jak mohou ovlivnit chuť a kvalitu nápojů.

Závěrečným bodem programu byla příprava "čarodějnického šumivého lektvaru". Žáci smíchali kyselinu citrónovou, jedlou sodu, vodu a barvivo, čímž vytvořili šumivý nápoj. Tento experiment byl nejen zábavný, ale také vzdělávací, protože demonstroval další praktickou aplikaci chemických reakcí.

Laboratorní cvičení bylo velmi úspěšné. Žáci se nejen bavili, ale také získali cenné znalosti o karboxylových kyselinách a jejich použití v každodenním životě. Takovéto praktické lekce jsou nesmírně důležité pro rozvoj jejich zájmu o vědu a chemii.

Mgr. Miroslava Chrenková