Den s archeologem

Koncem října se žáci sedmých tříd vydali do Mikulčic, aby zažili dějepis trochu jinak.

Koncem října se žáci sedmých tříd vydali v rámci projektu Šablony II - projektové dny do Mikulčic na akci nazvanou Den s archeologem.

Celodenní program byl rozdělen přibližně do půlhodinových bloků, ve kterých bylo dobře namíchané zábavné učení. Nejvíc se všichni asi bavili při hře Drveník, kde se házelo klacky s cílem shodit soupeřovy špalíky. Nutná byla šikovnost, odhad vzdálenosti, ale i postřeh, to když se muselo uskakovat před letícím klackem. Střílení z luku na terč nejprve šlo jen některým, ale poslední střely minuly terč jen výjimečně. Názorné video ukazovalo a popisovalo oblečení z doby Velké Moravy a žáci měli možnost si prohlédnout a vyzkoušet i repliky některých zbraní. S archeologem si žáci hráli na skutečné odborníky, snažili se „vykopávat“ předměty a pak hádat, k čemu sloužily. Mletí obilí, psaní pomocí hlaholice do voskové destičky, rozdělávání ohně ocílkou nebo vytváření replik pravěké keramiky, to vše doprovázelo mnoho smíchu a vtipných komentářů. Prohlídka pavilonu s originálními vykopávkami se všem velice líbila. Žáci měli spoustu zajímavých postřehů i dotazů a pan průvodce se snažil velkou většinu zodpovědět.

Jako velké plus je dobré také zmínit přehlídku dravců skupiny Zeyferos. Za krásného slunečného počasí nad hlavami létali nádherní dravci a návštěvníci se mohli nechat unášet jejich rychlostí, majestátností nebo ladností. A když si jeden z vypuštěných orlů sedl na budovu muzea a nechtěl se vrátit k chovateli, trochu mu všichni rozuměli, protože čas utekl hodně rychle a nikomu se ještě nechtělo jet domů.

Mgr. Lenka Švédová