Exkurze ČOV Mutěnice

Jak to funguje v čistírnách odpadních vod?

Koncem října navštívili žáci 8. A čistírnu odpadních vod v Mutěnicích. Exkurze proběhla v rámci předmětu chemie a žáci tak mohli vidět učivo v praxi.

Po krátkém přivítání nám ukázali, kudy voda do čistírny přitéká a co se s ní následně děje. Jedná se o mechanické čištění, kdy voda prochází nejdříve hrubým česlem, které zachytí větší nečistoty, následně prochází jemným česlem, které zachytí menší nečistoty (například zbytky jídla). Důležitou součástí procesu čistění jsou i bakterie, které pomáhají rozkládat nejdrobnější nečistoty nacházející se ve vodě. Následně je voda čistá, skoro k pití, a vytéká zpět do blízkého potoka.

Další informace, které se žáci během exkurze dověděli byly: kolik zaměstnanců čistírna má, kdy byla postavena, jak často je v provozu, co se děje v případě výpadku elektrického proudu nebo při bouřce.

Pracovníkům čistírny za exkurzi děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Miroslava Chrenková