Přejít k hlavnímu obsahu

Irský týden

Objevování tajů a krás smaragdového ostrova.

Během Irského týdne ve škole se naši žáci v hodinách ponořili do bohaté irské kultury a tradic. Každý den byl naplněn zajímavými aktivitami a tematickou výukou, která nás provedla až do samotného srdce Irska.

Jedním z vrcholů týdne byla diskuse o oslavách svatého Patrika, nejvýznamnějšího irského svátku. Žáci se dozvěděli o historii tohoto svátku a zvyků spojených s jeho oslavou, jako je nošení zelené barvy a hledání šťastných čtyřlístků. A většina žáků nosila zelenou barvu celý týden.

Při této příležitosti si žáci třetích tříd v hodinách anglického jazyka vytvořili minilapbooky spojené se slovní zásobou Irska a dne sv. Patrika. S touto slovní zásobou pak pracovali celý týden. Dále pak třetí ročníky zpracovávaly ve skupinách projekt o leprikónech. Jaké bylo však překvapení, když zjistili, že leprikón je vlastně druh víly. K tomuto tématu jsme měli prezentaci s obrázky a vyprávěním z cest po Irsku. Především pak takové návštěvy Fairy Fort – posvátného místa pro víly. Do irského týdne se zapojily také paní učitelky Komínková a Roubíková a v hodinách českého jazyka se přenesly do Irska a pověděly si o tom, kdo to svatý Patrik vlastně byl a proč je v irské kultuře oslavován. V rámci hodin hudební výchovy tak děti měly možnost zjistit, co je to vlastně irish jig a poslechnout si, zatancovat a vytleskat další irské písně.

Ve čtvrtém ročníku jsme se do tajů a krás Irska vydali ještě hlouběji, začali jsme výrobou průsvitů duh a čtyřlístků do oken, v přírodovědě jsme celý týden zpracovávali projekty na různá témata týkající se Irska. Tato část byla pro děti velmi náročná, protože musely čerpat informace z více zdrojů, komunikovat ve skupině, rozdělit práci dle schopností zúčastněných a chvilkami to nebylo vůbec jednoduché. Zároveň se do projektu zapojila i paní učitelka Zemánková a ve středu děti dokonce připravily tematicky zelené pohoštění. V rámci hudebky se do projektu zapojil i pan učitel Komínek a připravil opravdu vynikající hodinu hudebky, která byla rovněž v irském stylu.

Děti měly také možnost vyzkoušet si tradiční irské kroje, nejsou sice jako ty naše české, ale bylo důležité ukázat, že jinde se také dodržují jisté zvyky a tradice. Bylo skvělé vidět, že děti se vůbec neostýchaly a všichny se do krojů nasoukaly a společně tancovaly a zapojovaly se do těchto radostných aktivit. Věřím, že Leon the Leprechaun hrál po celý týden nejen doma, ale i v hlavách úplně všem.

Šestý ročník měl možnost si také zatancovat a zazpívat písničku Rattling‘ Bog, ale do irských tanců už se zapojilo jen pár odvážných. Tito žáci naopak zpracovávali náročnější informativní letáky v angličtině.

Irský týden ve škole byl skvělým způsobem, jak poznat a oslavit irskou kulturu a tradice. Každá aktivita nám pomohla lépe porozumět tomuto fascinujícímu národu a užít si spoustu zábavy a kreativity. Tímto také moc děkuji rodičům a kolegům, vím, že někdy není úplně jednoduché se na takovou vlnu naladit, ale myslím, že tento týden jsme si užili úplně všichni.

Nikola Biegunová