ÚDiF - Úžasné divadlo fyziky

Pohled do světa fyzikálních pokusů.

O tom, že fyzika nemusí být jenom nudná teorie z učebnic, ale může být nesmírně zábavná a překvapivá, přijelo prezentovat fyzikální divadlo ÚDiF.

ÚDiF tvoří skupina nadšenců (většinou vystudovaných fyziků nebo vysokoškolských studentů), kteří nabízejí školám výukově-zážitkové představení zaměřené na demonstraci zajímavých fyzikálních pokusů. V naší škole si pro žáky napříč ročníky připravili 4 představení. Žáci 1. - 4. třídy v představení „S ohněm, vodou i vzduchem“ získali znalost, co se děje se stlačeným vzduchem a jakým způsobem létají například horkovzdušné balóny. 5. a 6. ročník se dozvěděl, kde všude se vyskytuje CO2 a jak se s tímto plynem dá pracovat. 7. a 8. třídě bylo v představení s názvem „Tóny fyziky“ demonstrováno, že zvuk je možné nejen slyšet, ale i vidět. A konečně 9. třída navštívila představení s příhodným názvem „O ničem“, které se zaměřovalo na vlastnosti vakua, tedy vzduchoprázdna.

Věříme, že prezentace fyzikálních pokusů divadla ÚDiF žáky zaujala, rozšířila jim povědomí o světě kolem nás a byla pro ně interaktivním a zábavným zpestřením učiva fyziky.

Mgr. Zdeněk Forman